مهمترین اقدامات گشتا :شناسایی اکثر مسیرهای طبیعت گردی برای دوچرخه سواری در استان تهران و استانهای همجوار برای اولین از سال 1381 ***کسب مقام دوم کشوری در مسابقات لیگ برتر کشوری در سال 1385 ***افتتاح پایگاه اطلاع رسانی در سال 1381 برای ارتقا فرهنگ دوچرخه سواری در کشور ***تالیف و انتشار کتاب جامع تمام رنگی دوچرخه کوهستان برای اولین بار توسط گشتا

کمک های اولیه برای قربانی در حال غرق شدن

641 x served & 248 x viewed

Gazo  910610 f025

دوچرخه سواری اغلب شما را به کنار آب می‌کشاند٬ . اگر از کناره رود به داخل آب سقوط کنید٬ و قادر به شنا نباشید٬ ممکن است غرق شوید. اگر یکی از همراهان دوچرخه سوارتان پس از افتادن از دوچرخه به داخل آب سقوط کرد٬ برای نجات وی اینگونه عمل کنید.

 

اگر دوست شما در حال غرق شدن در رودخانه است: ابتدا٬ محل حادثه را بررسی کنید تا مطمئن شوید اقدام برای نجات وی بدون مخاطره است. وضعیت قربانی را بررسی نموده٬ و سپس فردی برای کمک آوردن راهی کنید و با شماره 110 (یا 115) بگیرید٬ سپس مراقب فرد قربانی باشید تا کمک از راه برسد.

به هنگام وقوع حادثه غرق شدن٬ ابتدا قربانی را از آب خارج نمایید. هشیاری و تنفس وی را چک کنید. اگر قربانی نفس نمی‌کشد٬ زمان را تلف نکنید و سریعا اقدام به خالی کردن شش های وی از آب نمایید. فورا هرگونه مانع مانند گیاهان آبی یا گل و لای را از دهان قربانی خارج نموده٬ و راه تنفسی وی را باز کنید و سپس عملیات تنفس مصنوعی دهان به دهان را آغاز نمایید.

اگر تنفس وی بازنگشت٬ سر را دوباره خم نموده و تنفس مصنوعی را از سر بگیرید. اگر هوا باز هم داخل نشد٬ در مورد کودکان و بزرگسالان فشار ناگهانی شکمی یا مانور هایملیک((Heimlich maneuver  را اجرا نمایید تا راه تنفس باز شود. زمانیکه راه تنفسی باز شد٬ عملیات تنفس دهان به دهان و در صورت نیاز فشار به قفسه سینه را آغاز نمایید.

هیپوترمی به دلیل افت حرارت بدن به کمتر از 35 درجه سانتیگراد ایجاد می‌شود. فرد سانحه دیده نشانه‌هایی بدین شرح دارد لرزیدن و بریده بریده حرف زدن٬ سپس گیجی٬ از دست دادن قوه تعقل٬ خواب‌آلودگی٬ بی‌حواسی٬ و سپس لرزش‌ها ممکن است متوقف شود. در بچه ممکن است علائمی بدین شرح بروز کند خواب‌آلودگی و بی رمقی٬ سرد شدن شدید صورت٬ دستها٬ و پاها.

قربانیان هیپوترمی باید به تدریج و به کمک حمام آب گرم و نوشیدنی‌های داغ گرم شوند. این موارد نسبت به استفاده صرف از بطری‌های آب داغ یا پتوهای برقی ترجیح دارند.  اگر هیچ راه دیگری برای گرم کردن وجود ندارد٬ می‌توان از گرمای بدن برای گرم کردن قربانی استفاده کرد. فرد سانحه دیده را باید حرکت داد تا به گردش خون وی کمک شود٬ مخصوصا حرکت دادن پاها بسیار مهم است٬ اما نباید پوست بدن وی را مالید.

عکس از محمد علی معمارصادقی - دشت لار - تیر 84

کمک های اولیه برای قربانی در حال غرق شدن برگرفته از کتاب دوچرخه کوهستان چاپ باشگاه گشتا

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

هفده − 17 =

GASHTA
سلام آیا تمایل دارید عضو خبرنامه گشتا شوید تا آخرین اخبار برای شما ایمیل گردد .

Enter your email address:

. .