مهمترین اقدامات گشتا :شناسایی اکثر مسیرهای طبیعت گردی برای دوچرخه سواری در استان تهران و استانهای همجوار برای اولین از سال 1381 ***کسب مقام دوم کشوری در مسابقات لیگ برتر کشوری در سال 1385 ***افتتاح پایگاه اطلاع رسانی در سال 1381 برای ارتقا فرهنگ دوچرخه سواری در کشور ***تالیف و انتشار کتاب جامع تمام رنگی دوچرخه کوهستان برای اولین بار توسط گشتا

کمک های اولیه علایم حیاتی

547 x served & 179 x viewed

کمکهای اولیه

همه چیز درباره کمک های اولیه بخش مهمی از دوچرخه سواری را به خود اختصاص می‌دهد٬ به ویژه دوچرخه سواری کوهستان که در آن ممکن است ساعتها با یک آمبولانس فاصله داشته باشید. با این که نمی‌توان این بخش را جایگزین دوره‌‌های کمکهای اولیه نمود٬ اما ارزش بسیاری برای مطالعه دارد.

 

علایم مهم تشخیص وضیعت حیاتی : با شناخت این علایم و توجه و ثبتشان تا رسیدن امدادگران و کمکهای بعدی به مصدوم بسیار مهم می باشد .

 

           علایم مهم تشخیص وضیعت حیاتی

 

  • وضیعت هوشیاری : بررسی اینکه فرد به محیط اطراف آگاهی دارد و به محرکهای محیطی پاسخ می دهد. اگر مصدوم در ابتدا هوشیار بوده و سپس دچار گیجی و منگی و . . .شود مهم است .
  • نبض : ضربان قلب در حالت عادی بین 60 تا 75 بار در دقیقه است .لمس نبض در ناحیه گردن ، مچ دست بهتر از سایر نقاط است . در حالت ورزش ، اضطراب ، تب ، . . .تعداد ضربان بالا می رود و در ضربه مغزی و سرمازدگی و بیماران قلبی ضربان کاهش می یابد . نبض یکی از نشانه های حیات است و عدم آن به معنی توقف قلب بوده و نشاندهنده مرگ قطعی نیست .
  • تنفس : تنفس شامل دو عمل دم ( فرو بردن هوا) وبازدم (فرستادن هوا به بیرون) است .تعداد تنفس طبیعی در بزرگسالان در حدود 12 تا 18 بار در دقیقه است . تب و فعالیت و هیجان تعداد تنفس را افزایش می دهد . تعداد و عمق تنفس و صدا دار بودن آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است که تا رسیدن به امدادگر باید توجه شود .
  • فشار خون : عبارت از فشاری که خون هنگام عبور از سرخرگها به جدار آنها وارد می سازد . فشار خون توسط ضربان متناوب قلب ایجاد می شود و برای برقراری جریان خون و رساندن مواد غذایی و اکسیژن به بافتها ضروری است . در حالتهای شوک و خونریزی ، فشار خون افت می کند و در موارد بیماری ، امکان افزایش آن وجود دارد . اندازه فشار خون به سن و وضع عروق خونی و شدت انقباض قلب وابسته است . فشار خون در دو حال انقباضی ( حداکثر) قلب و انبساطی (حداقل) اندازگیری می گردد و باید از فشار سنج استفاده بشود .
  • درجه حرارت : درجه حرارت معمولی بدن 37 درجه سانتیگراد است . این درجه حرارت در نتیجه تعادل به میزان تولید حرارت حاصله از سوخت و ساز مواد غذایی و … و دفع حرارت که از طریق پوست و ریه ها صورت می گیرد . بیماریهای مختلف به مانند بیماریهای تب دار و سرما و گرما زدگی در تنظیم حرارت اختلال ایجاد می کنند .
  • مردمک چشمها :معاینه مردمکها از لحاظ اندازمساوی بودن و عکس العملشان به نور مهم است عدم برابری مردمکها نشان از ضایعات مغزی و مردمکهای تنگ در مسمویت با داروهای مخدر و مردمکهای گشاد در حالت اغما قابل مشاهده است .
  • پوست : از نظر رنگ ، درجه حرارت و رطوبت باید بررسی بشود .رنگ پوست در درجه اول به رنگ خون (وجود هموگلوبین ) مربوط می شود . در موارد شوک و خونریزی رنگ پوست روشن و در موارد اختلال اکسیژن رسانی رنگ آن به صورت آبی یا کبود در می آید .
  • وضع ادرار : یک فرد در حالت عادی روزانه 1 تا 2 لیتر ادرار دفع می کند . کاهش ادرا به دلیل عدم توانایی کلیه ها به تجمع سموم در بدن منجر می گردد.
کمک های اولیه علایم حیاتی برگرفته از کتاب دوچرخه کوهستان چاپ باشگاه گشتا

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

11 + 4 =

GASHTA
سلام آیا تمایل دارید عضو خبرنامه گشتا شوید تا آخرین اخبار برای شما ایمیل گردد .

Enter your email address:

. .