مهمترین اقدامات گشتا :شناسایی اکثر مسیرهای طبیعت گردی برای دوچرخه سواری در استان تهران و استانهای همجوار برای اولین از سال 1381 ***کسب مقام دوم کشوری در مسابقات لیگ برتر کشوری در سال 1385 ***افتتاح پایگاه اطلاع رسانی در سال 1381 برای ارتقا فرهنگ دوچرخه سواری در کشور ***تالیف و انتشار کتاب جامع تمام رنگی دوچرخه کوهستان برای اولین بار توسط گشتا

کمکهای اولیه استخوان شکسته

521 x served & 167 x viewed

مداوای استخوانهای شکسته: شکسته شدن استخوان یکی از حقایق انکارناپذیر حوادث دوچرخه سواری است. چگونگی شناسایی یک استخوان شکسته را بیاموزید٬ و بدانید که در مواجهه با انواع شکستگی‌ها باید چه کنید.

  درمان استخوانهای شکسته

 استخوان شکسته

در صورتی که درد بسیار شدید در محل آسیب دیدگی گزارش شود٬ که با حرکت تشدید می‌شود٬ و فرد سانحه دیده نتواند به طور طبیعی از اندام آسیب دیده استفاده کند٬ احتمال شکستگی استخوان وجود دارد. از آنجایی که عضو شکسته به ندرت خطر جانی در پی دارد٬ مهمترین مرحله آن است که اطمینان از اینکه بیمار پیش از بی حرکت کردن عضو ، تنفس و نبض مناسبی دارد٬ و کمترین آسیب ممکن را تحمل نماید. همچنین٬ ابتدا جلوی هرگونه خون ریزی مفرط را بگیرید.

 

نشانه‌ها٬ علاوه بر درد و از دست دادن عملکرد طبیعی اندام شکسته٬ شامل از شکل افتادگی آشکار در بخش آسیب دیده نسبت به اندام سالم٬ و به شوک رفتن فرد می‌باشد.

 

 استخوان پا شکسته

 

موارد خاص

اگر احتمال وجود آسیب دیدگی در کمر یا گردن وجود دارد٬ بیمار نباید حرکت داده شود مگر اینکه حتما” نیاز باشد. هرگز به مصدومی که از آسیب در ناحیه گردن یا کمر شکایت دارد اجازه نشستن یا ایستادن ندهید٬ و چیزی برای نوشیدن به آنان ندهید.

اگر آسیب بسیار جدی است به پرسنل اورژانس پزشکی اجازه دهید تا فرد سانحه دیده را به بیمارستان منتقل کنند. اگر آسیب در ناحیه پا یا باسن ایجاد شده است٬ مورد ممکن است در رفتگی مفصل یا شکستگی ران یا لگن خاصره باشد. اگر گردن یا کمر آسیب دیده باشد٬ هرگز سعی نکنید او را تکان داده یا جابجا کنید چون این عمل ممکن است به فلج شدن وی منجر گردد. در انتها٬ اگر احتمال شکستگی‌های چندگانه استخوان٬ یا خونریزی یا آسیبهای جدی وجود دارد٬ درخواست آمبولانس کنید.

 

اگر استخوان شکسته از پوست بیرون آمده است٬ سعی نکنید آن را با فشار به جای خود بازگردانید. آن را با یک پانسمان استریل خشک بپوشانید٬ تا نیروی کمکی آموزش دیده برسد. برای جلوگیری از خونریزی مفرط از فشار مستقیم استفاده کنید٬ همانگونه که در مورد زخم عمیق این کار را انجام می‌دهید.

اگر گردن یا کمر آسیب دیده باشد٬ هرگز سعی نکنید او را تکان داده یا جابجا کنید چون این عمل ممکن است به فلج شدن وی منجر گردد.

درمان

استخوان شکسته باید توسط پرستار در حالیکه یک دست را بالاتر قرار می‌دهد و دیگری پایین ناحیه آسیب دیده است٬ ثابت و پشتیبانی شود. اگر نیروی کمکی رسیده است٬ بیمار را با گذاشتن پارچه لوله شده به موازات محل شکستگی در وضعیت مناسب و راحتی قرار دهید. درد در نتیجه سایش دو بخش انتهایی استخوان شکسته به هم ایجاد می‌شود٬ بنابراین درد را تا حد ممکن کاهش دهید. بدون بی حرکت کردن محل آسیب دیدگی بیمار را حرکت ندهید.

 

اگر احتمال می‌رود کمک به زودی نرسد٬ مفاصل بالا و پایین محل آسیب دیدگی را با آتل بی حرکت نمایید. آتل می‌تواند از چوب٬ پایه صندلی٬ تعداد زیادی مجله٬ و یا حتی قسمت سالمی از بدن باشد. هر دو سر انتهایی آتل باید اطراف محل آسیب دیدگی احتمالی را در بر بگیرند. بانداژها٬ پارچه٬ کمربند٬ یا نوار برای بستن آتل مناسب هستند.

 

بیشتر آسیب دیدگی‌های دست٬ مچ٬ یا بازو را می‌توان به راحتی و با استفاده از یک دستمال شکسته بندی ثابت کرد٬ که از این دستمال شکسته بندی برای ثابت کردن محلی که امکان آتل بندی وجود دارد نیز استفاده می‌کنند. دستمال شکسته بندی بازو به آسانی بازو را از محل گردن پشتیبانی می‌کند٬ و در صورت نیاز به استفاده از آن می‌تواند یک حلقه معمولی از جنس پارچه باشد. اگر استخوان ترقوه شکسته باشد٬ باید علاوه بر دستمال شکسته بندی یک پوشش افقی نیز دور بازو و سینه پیچیده شود.

دست شکستهبانداژ دست

کمکهای اولیه استخوان شکسته برگرفته از کتاب دوچرخه کوهستان چاپ باشگاه گشتا

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

15 − نه =

GASHTA
سلام آیا تمایل دارید عضو خبرنامه گشتا شوید تا آخرین اخبار برای شما ایمیل گردد .

Enter your email address:

. .