درباره باشگاه دوچرخه کوهستان گشتا :

كوهستان واژه ای آكنده از قدرت ، زيبايی، آرامش و تلاش است و دوچرخۀ كوهستان تلفيقی هماهنگ از طبيعت و ماشين است . دوچرخه تنها وسیله غیر آلاینده و قابل نفوذ و حمل به نقاط بکر کوهستانی بوده و برای علاقه مندان به طبیعت و کوهستان مناسب ترین وسیله محسوب می گردد.  

 گشتا در لغت به معنای بهشت بوده و یک واژه ایرانی اصیل بوده و از گشتای گرفته شده است . هسته اولیه گروه دوچرخه سواران کوهستان گــشـتـا در سال 1381 شکل گرفت و هدف ابتدائی ما  تشکل بخشیدن به حرکتها وتمرینهای انفرادی افراد علاقه مند به این رشته  در قالب یک گروه به منظور رشد و توسعه این ورزش در بین احاد افراد جامعه بود. از ابتدای سال 1382 اولین بانک اطلاعات دوچرخه کوهستان را به صورت وب سایت راه اندازی کردیم که با گذشت زمان و کسب تجربیات و همکاری گروههای مختلف رشد و توسعه یافت  . برای پی بردن به جاذبه های این ورزش اقدام به برگزاری تور های متعدد در مناطق طبیعی کردیم تا لذت دوچرخه سواری در طبیعت را بشناسانیم . برای اولین بار در کشور بزرگترین تورهای دوچرخه سواری خانوادگی در کویر را برگزار کردیم وبا برگزاری تورهای مختلف در تمامی فصول سال خاطرات خوش در ذهن افراد تازه کار ایجاد كرده و هم اکنون همین افراد از اعضا دائمی گروه و تورهای ما می باشند . پس از سه سال فعاليت مستمر نواقص و نيازها بيشتر نمود پيدا كرد لذا بر آن شديم كه فعاليت خود را بصورت باشگاه ادامه دهيم و با برنامه ريزی و طی پيچ و خم های اداری بالاخره در اسفند ماه سال 1384 موفق به تاسیس شديم. در سال 1385 به عنوان تیم سوم کشور در  مسابقات لیگ برتر باشگاه های کشور  نائل گشتیم .

برنامه های باشگاه:

1) تالیف كتاب و فعالیتهای فرهنگی :

 در رأس برنامه های خود ابتدا لزوم تاليف كتاب جامع دوچرخۀ كوهستان كه كمبود آن  بشدت احساس ميشد مدّ نظر قرار گرفت و كتاب دوچرخه کوهستان به عنوان اولين محصول فرهنگی باشگاه گشتا كه نتيجۀ ماهها مطالعه و تحقيق گروه مؤلفين با محتوای آموزش ، تجهيزات و اصول علمی دوچرخه سواری كوهستان بعلاوه گزارش تعدادی از مسيرهای جذاب در ايران ميباشد جهت رشد و توسعه این رشته در ایران تهیه و چاپ گردیده است . همچنین برگزاری نمایشگاه ها و همایش های مختلف برای شناسایی بهتر جذابیتهای این رشته نزد آحاد افراد جامعه از اهداف مهم این باشگاه می باشد .    

 

2) عضویت افتخاری باشگاه :  

 افرادی که به مجموعه باشگاه اعتماد می کنند و  در خرید دوچرخه و ارتقا آن با این  مجموعه  مشورت میکنند یا چندین تور مختلف با ما سفر میکنند جزو سرمایه های ارزشمند باشگاه محسوب می گردند و ما به پاس این اعتماد  این نفرا جزو اعضای افتخاری باشگاه محسوب می گردند  و تخفیفاتی را در تورها و خرید ها برای آنها در نظر میگیریم .  همچنین در تورهای خاص که توسط ارگانها و نهادهای دولتی  در دیگر استانها به صورت رایگان با هدایا  ویژه برگزار میگردد ااعضای افتخاری باشگاه در اولویت  می باشند .     

3) اجرایی تورهای طبيعت گردی با دوچرخه:

تورها در 3 سطح 1) مبتدی    2)  متوسط    3) ماجراجویانه  اجرا ميشود، سعی بر اين است در هر  ماه  حداقل يك تور مبتدی اجرا گردد كه در اين تورهای  افراد  جدید شركت خواهند نمود تا بتوان از ميان آنان استعداد های بالقوه را كشف كردو در ارتقاء آنان تلاش نمود. تورهای ماجراجویانه بمنظور تمرين  و  طبيعت گردی ولذت بردن از مواهب آن در بين افراد با آمادگی بالا انجام ميگيرد. این تورها در مناطق بکر طبیعی و تاریخی داخل کشور یا خارج کشور برگزار می گردد .

    تجربه چندین ساله باشگاه در برگزاری تورهای طبیعت گردی سبب گشته تا بهترین فصل و زمان  حضور در طبیعت یک منطقه شناسایی  گشته تا  شرکت کنندگان در تورها حداکثر استفاده را  از حضور در تورها ببرند . بنابراین در فصل بهار و تابستان مناطق کوهستانی و در فصل سرد مناطق کویری را برنامه ریزی می کنیم . در برگزاری تورها سعی داریم تا کمترین زمان ممکن صرف  حمل ونقل با مینی بوس گشته و افراد در یک روز حداقل بین 5 تا 10 ساعت دوچرخه سواری مفید داشته باشند . 

4) برنامه های قهرمانی :

از ميان علاقمندان مستعد قهرمانی افراد انتخاب شده با طی دوره های آموزشی پيشرفته تر زير نظر مربيان منتخب به سطوح بالاتر ارتقاء يافته و امكان شركت در مسابقات را پيدا خواهند كرد.

5) ارائه دوچرخه و لوازم جانبی استاندارد :

راهنمائی جهت خرید دوچرخه  استاندارد  با امکان تخفیف یا پکیج هدیه  و سایر لوازم جانبی با استانداردهای  لازم به هر بودجه و سلیقه از تولیدات معتبر داخلی یا خارجی

     امید است که تجربه باشگاه گشتا در سالهای گذشته و تیم مجربش بتواند خواسته های شما را برآورده سازد و لحظات خوب و خوشی در سفرهای به یاد ماندنی با این باشگاه داشته باشید