مهمترین اقدامات گشتا :شناسایی اکثر مسیرهای طبیعت گردی برای دوچرخه سواری در استان تهران و استانهای همجوار برای اولین از سال 1381 ***کسب مقام دوم کشوری در مسابقات لیگ برتر کشوری در سال 1385 ***افتتاح پایگاه اطلاع رسانی در سال 1381 برای ارتقا فرهنگ دوچرخه سواری در کشور ***تالیف و انتشار کتاب جامع تمام رنگی دوچرخه کوهستان برای اولین بار توسط گشتا

خرید دوچرخه -چگونه اولین دوچرخه کوهستانی خود را بخریم؟

2661 x served & 1959 x viewed

 

برای خرید اولین دوچرخه با انواع مختلف دوچرخه ها آشنا شوید و مهم ترین اجزای آن ها را بشناسید

mtb1

 

یادداشت ویرایشگردر مورد خرید دوچرخه : این مقاله در اصل توسط یکی از نویسندگان سایت “هنر رکاب زدنبه نام برت مورفینوشته شده است. که به کمک دانش مهندسی مکانیک خود، به توضیح آخرین دستاورد های صنعت طراحی قطعات میپردازد.
پس در آخر تصمیم گرفتید که یک کمی گرد و خاک به زندگی خود وارد کنید؟ عالیه! این تصمیمی است که هیچوقت از گرفتن آن پشیمان نمیشوید. اما قبل از این که راهی فروشگاه دوچرخه فروشی بشوید لازم است یک سری از نکات را در مورد این دوچرخه ها یاد بگیرید. بررسی خود را برای تازه کار ها از معرفی انواع دوچرخه های کوهستانی و ویژگی های کلیدی هر کدام آغاز میکنیم. نوع زمین محل زندگی شما و سبک سواری شما اساسی ترین مؤلفه هایی هستند که در خرید دوچرخه باید آنها را در نظر بگیرید. اما در کل میتوان دوچرخه های کوهستانی را در سه دسته اصلی طبقه بندی کرد:
Cross country
Trail/all mountain
Free riding/downhill
در اینجا خلاصه ای از ویژگی های هر کدام را برای شما آماده کرده ایم.
mtbr2
 دوچرخه های XC وزن کمی دارند و دو شاخ آن ها از ۸۰ تا ۱۲۰ میلیمتر میباشد.
Cross country:
دوچرخه سواری Cross country معمولا به یک جاده بیابانی و طولانی اشاره دارد و بیشترین چیزی که نیاز دارد استقامت و قدرت بدنی یک دوچرخه سوار میباشد. هرچند که این نوع دوچرخه سواری مهارت های خاص خود را میطلبد اما بیشترین چیزی که در این سبک نیاز است بازده بالا و تحمل کردن سختی ها میباشد. دوچرخه های فوق معمولا سبک هستند و دو شاخ آن ها از ۸۰ تا ۱۲۰ میلیمتر متغیر میباشد. برای سال های طولانی دوچرخه های کوهستانی را از روی نداشتن کمک فنری عقب hardtail شناسایی میکردند اما امروزه نمونه های با هندلینگ بالا و رکاب سرعتی با دو کمک فنر در بازار موجود میباشد. که داشتن دو کمک فنر باعث نرم تر شدن سواری در سراشیبی ها ناهموار میشود اما از طرفی باعث بالا رفتن وزن در مدلهای ارزان قیمت و هزینه دوچرخه نیز خواهد شد.
البته اگر این کمک ها قفل نشوند به عنوان دوچرخه این رشته نمی توان حساب کرد چون سبب اتلاف انرژی در مسیرهای سربالایی میشود . دوچرخه سواران جاده ای به احتمال زیاد با این نوع دوچرخه احساس راحتی زیادی میکنند زیرا تمرکز آن بر هماهنگی بالا، پدال های بدون گیره و جاده های هموار میباشد. همچنین دوچرخه های Cross country جوری طراحی شده اند که شباهت زیادی با دوچرخه های جاده ای Road bikes دارند.
mtbr3
بهتر است در تحقیقات قبل از خرید خود، هر دو نوع دوچرخه Cross country (با دو شد دوچرخه هایی با دو کمک توانایی بیشتری در جاده های ناهموار و بالا رفتن از سراشیبی را دارند ولی در عوض در برخی مدلهای رده پایین سنگین تر و مدل های رده بالا گران تر هستند به همین دلیل است که اکثر تازه کار ها دوچرخه فقط با کمک جلو را انتخاب میکنند که اتفاقاً ارزان ترین دوچرخه در فروشگاه ها نیز میباشند.
mtbr4
دوچرخه های تریل و تمام کوهستانی زاویه های نرم و چرخ هایی با محور بزرگ دارند و طول دو شاخ آن ها از ۱۴۰ تا ۱۷۰ میلی متر میباشد.
Trail/all mountain
پرش از ارتفاع ،زمین های صخره ای، مسیر های تکنیکی و نفس گیر به طور معمول به دوچرخه ای فنی تر از دوچرخه Cross country شما نیاز دارند. اینجاست که دوچرخه های تریل و تمام کوهستانی به کمک شما می آیند. برای این سبک از دوچرخه سواری بالا بودن “بازده رکاب زدن” یک اصل اساسی نمیباشد هر چند که یک دوچرخه تریل خوب همچنان باعث میشود که به راحتی یک سربالایی را پشت سر بگذارید. داشتن شاسی فنری کامل یا کمک وسط یک نیاز اساسی در این سبک از دوچرخه سواری است، این نوع دوچرخه ها دارای زاویه هایی نرم، چرخ هایی با محور بزرگ و اندازه دو شاخ به طول ۱۴۰ تا ۱۷۰ میلی متر هستند. در دوچرخه های تریل، عقب دوچرخه ارتفاع کمتری دارد ولی دوچرخه های all mountain با حدود ۱۷۰ میلی متر ارتفاع دو شاخ و بلند بودن ارتفاع عقب شناخته میشوند. بیشتر تازه کار ها نوع دوم را انتخاب میکنند زیرا دوچرخه های all mountain
باعث میشوند به راحتی سر بالایی ها را طی کنید و سختی های جاده را پشت سر بگذارید در حالی که کنترل دوچرخه های تریل تکنیک بیشتری را می طلبد. gashtaclub@
mtbr5
 دوچرخه های سراشیبی دو شاخی به طول ۲۰۰ میلی متر دارند که برای پرش های بلند و جذب ضربه در سرعت های بالا ساخته شده است.
 
 
دوچرخه های سراشیبی:
بهتر است دوچرخه سواران تازه کار از این نوع دوچرخه دوری بکنند زیرا این دوچرخه ها برای این ساخته شده اند که تا جای ممکن سریع باشند و از موانعی عبور کنند که بیشتر شبیه دره هستند تا یک مانع! این دوچرخه های دو شاخی به طول ۲۰۰ میلی متر دارند که مخصوص سرعت های بالا و پرش از ارتفاع هستند. این دوچرخه ها برای پایین آمدن سریع از سراشیبی ها ساخته شده اند و معمولا مناسب سربالایی و یا حتی جاده کفی و صاف نیستند( به جهت جذب زمین قرار گرفتن دوچرخه وزنش زیاد شده بنابراین در شیب های جاده های آسفالته مثل
دوچرخه های کراس کانتری دور نمیگرند و باید رکاب بزنید، از طرفی در شیب های تند برخلاف دوچرخه های کراس کانتری که حس پرواز و دور گرفتن بالا و یا زمین خوردن را دارند دوچرخه های دانهیل بیشتر جذب زمین بوده و فرود ایمنی را می توانید تجربه کنید. اکثر دوچرخه سواران سراشیبی یک دوچرخه کراس کانتری و یا تریل نیز دارند که برای روز هایی است که احساس میکنند باید یک ورزش درست و حسابی انجام بدهند. در این دوچرخه ها چرخ جلو از بدنه فاصله بیشتری دارد (برای این که دوچرخه تیز و سریع دور نزند)، چرخ ها محور بزرگ دارند و در کل این دوچرخه مناسب سربالایی ها نیست.
خرید اولین دوچرخه
 اندازه چرخ ها رابطه مستقیمی با سبک دوچرخه سواری شما دارد. هر دو سایز ۲۹ و ۲۷.۵ اینچ را امتحان کنید.
 
چرخ ها:
علاوه بر خود دوچرخه چند جزء اصلی از دوچرخه نیز وجود دارد که هنگام خرید باید به آن ها نیز توجه داشته باشید. سایز چرخ ها همچنان یک موضوع داغ در دوچرخه سواری کوهستان میباشد. شما میتوانید از سه سایز زیر یکی را برای قطر چرخ های خود انتخاب کنید: ۲۶، ۲۷.۵ و ۲۹ اینچ. میتوانیم تمام روز را بر سر این که کدام یک بهتر است بحث کنیم اما توافق عمومی بر این شده است که
سایز ۲۹ برای دوچرخه سواری Cross country بهتر است در حالی که سایز ۲۷.۵ برای مسیر های تکنیکی فرز تر میباشد. تنها جایی هم که شما سایز تایر ۲۶ را میبینید در دوچرخه های سراشیبی است. اما در کل وقتی مشغول خرید دوچرخه هستید انواع مختلف قسمت های مختلف دوچرخه مانند همین چرخ ها را امتحان کنید و با هر دو سایز ۲۹ و ۲۷.۵ یک دور بزنید تا سایز مناسب خود را پیدا کنید.
کمک فنر:
کمک فنرها به سه دسته کلی تقسیم می شوند:
  1. فنر لول   ۲) روغنی   ۳) باد
هر چه رده دوچرخه بالاتر میرود به جهت سبک شدن و نرم کار کردن از کمک بادی استفاده می کنند
خرید اولین دوچرخه
 زنجیر چرخ تک حلقه باعث روان تر شدن سواری شما میشود اما شما دنده های کمتری در اختیار خواهید داشت
سیستم دنده:
در مقایسه با دوچرخه های مخصوص جاده، در دنیای دوچرخه های کوهستانی شما انتخاب های بیشتری برای انواع سیستم دنده در اختیار دارید. اغلب دوچرخه های جاده ای فقط ۲ نوع تنظیم و دنده های ۱۱ سرعته دارند ولی دوچرخه سواران کوهستان میتوانند از بین طبق های ۱،۲ و یا سه حلقه ای با ۷ تا ۱۱ سرعت مختلف نوع مناسب خود را انتخاب کنند.
طبق قامه های سه تایی باعث میشود شما تعداد زیادی دنده سبک در اختیار داشته باشید اما از طرف دیگر باعث افزایش وزن دوچرخه شما و جا افتادن سخت دنده خواهد شد. پس تنها در صورتی به سراغ آن ها بروید که به دنده های بسیار سبک نیاز داشته باشید. اکثر دوچرخه سواران از طبق قامه های دو تای استفاده میکنند که تنظیم آن ها آسان تر است و نیاز شما به دنده های مختلف را نیز بر طرف میکنند.
طبق قامه های تکی باعث کاهش چشمگیر وزن دوچرخه شما و روان تر شدن تعویض دنده میشوند و این کار باعث تمیز تر شدن سواری شما نیز خواهد شد. شرکت SRAM برای اولین بار طبق قامه های تکی با ۱۱ سرعته را تولید کرد که باعث شد دوچرخه سواران دنده سبک برای سربالایی را نیز در اختیار داشته باشند. هم اکنون شرکت shimano این نوع طبق قامه ها را تولید میکند. برای تازه کار ها طبق قامه های تکی و دو تای مناسب هستند. کار کردن با طبق قامه های تکی آسان تر میباشد ولی زنجیر های دو تایی برای سربالایی ها مناسب تر هستند. پیشنهاد ما این است که هر دو نوع را امتحان کنید تا بتوانید تصمیم نهایی خود را بگیرید.
mtbr8
 تایر ها باعث تفاوت چشمگیری در نحوه سواری دوچرخه شما خواهند شد. نوع مناسب خود را انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که تایر های شما تیوب لس باشند.
تایر ها:
تایر های “تیوب لس” (بدون نیاز به تیوب) همانطور که از اسمش پیداست انواعی از تایر ها هستند که به رینگ دوچرخه میچسبند و باعث میشوند هوا درون آن ها محبوس شود. امروزه بسیاری از دوچرخه ها تیوب لس شده اند اما بهتر است از این امر اطمینان حاصل کنید که هم طوقه و تیوپ با قابلیت تیوپ لس باشد. تایر های تیوب لس این مزیت را دارند که میتوانند با فشار باد کمتر به کار خود ادامه دهند و خطر پنچر شدگی کمتری داشته باشند. فشار باد کمتر باعث چسبندگی بیشتر به مسیر میشود و افزایش جذب ضربه را در پی دارد. تایر ها در فشار باد کمتر انعطاف پذیری بیشتری دارند که این امر موجب میشود تایر ها در موانعی مانند صخره ها و سنگ ها کمتر لیز بخورند.
در خصوص پهنای لاستیک در رشته کراس کانتری کم و در مدل های دانهیل بیشتر می شود برای بالا رفتن سطح اتکا و جذب شدن بیشتر به زمین در مدلهای دانهیل .
لاستیک های دور سیمی و دور طنابی داریم که دور طنابی سبکتر و تاشو هستند .
mtbr9
 میله متحرک زین یک وسیله ضروری برای همه است اما باعث اضافه شدن وزن دوچرخه شما میشود.
میله متحرک زین:
میله های متحرک زین به شما اجازه میدهد که خیلی سریع و بدون نیاز به پیاده شدن از دوچرخه، ارتفاع زین خود را تنظیم کنید. تنظیم زین باعث میشود که بسته به نوع جاده، وزن بدن خود را طوری تقسیم کنید که ثبات، کنترل و تعادل بسیار خوبی داشته باشید. دوچرخه سواران کراس کانتری (که معمولا در جاده های صاف رکاب میزنند) ممکن است بدون داشتن این وسیله زیاد با مشکل مواجه نشوند اما بقیه دوچرخه سواران حتما باید این وسیله را تهیه کنند. بدون داشتن این قطعه ممکن است در بالای یک مسیر کوهستانی مجبور شوید از دوچرخه خود پیاده شوید و شروع به تنظیم دستی زین خود بکنید. شرکت های بزرگ دوچرخه سازی مشغول تجهیز محصولات جدید خود به این وسیله هستند اما اگر دوچرخه شما از قبل این قطعه را روی خود ندارد در اولین فرصتی که پول شما اجازه میدهد این وسیله را بر روی دوچرخه خود نصب کنید.
mtbr10
 بر خلاف رکاب های جاده ای، رکاب های کوهستانی بدون گیره و دو طرفه هستند و توانایی تحمل ضربات را دارند.
رکاب ها:
افراد تازه کار بهتر است در شروع پدال معمولی داشته باشند اما مزیت پدال های قفل شو چیست که دوچرخه سواران حرفه ای دارند و در دوچرخه های رده بالا همراه دوچرخه ارائه می شود؟
پدال های قفل شو باعث قرار گرفتن صحیح پا در پدال شده و در مسیرهای ناهموار پدال بی دلیل به علت ضربات جاده از پای دوچرخه سوار خارج نمیشه و در از همه مهمتر سبب بالا رفتن راندمان شده به گونه ای که در مسابقات ، دوچرخه سوار منتظر بالا آمدن پدال و فشار بر روی پدال بالا آمده نیست بلکه می تواند رکابی که در پایین قرار گرفته با استفاده از کفش قفل شو به بالا کشیده و هر دو پا با قدرت بیشتری رکاب بزنند. همپنین برای پرش های به خصوص پرش های که باید جفت چرخ ها را بلند کنید کفش و پدال قفل شو به کمک شما می ایند.از طرفی این پدال ها چون جای قفل دارند نیازی به دندانه روی پدال معمولی برای گیرای کفش های معمولی را ندارد بنابراین در مسیرهای مالرو یا جاهای که نیاز به دست گرفتن دوچرخه در مسیر باریک هست برخود پدال به ساق پا سبب آسیب نمی شود .
باکمی تمرین به سادگی می توانید به مهارت استفاده از این پدال ها برسید و در مواقع خطر راحت پای خود را از قفل پدال آزاد کنید و بدون هیچ مزاحمتی سریعا یکی از پا های خود را بر روی زمین بگذارد. gashtaclub@
خرید اولین دوچرخه
 بدون هیچ شکی باید از ترمز های دیسکی استفاده کنید. هر چه قسمت چرخنده بزرگ تر باشد قدرت ایستادگی ترمز بالاتر خواهد بود.
ترمز:
هر چند که استفاده از ترمز های دیسکی برای دوچرخه های جاده ای هنوز مورد بحث و جدل است اما این ترمز ها برای دوچرخه های کوهستانی یک امر ضروری هستند. در مورد استفاده از ترمز های دیسکی شک نکنید و مطمئن شوید که نوع هیدرولیک آن را خریداری بکنید. عملکرد ترمز ها یک بحث مهم میباشد مخصوصا هنگامی که مشغول سواری در یک جاده باریک با سرعت بالا هستید. مهمترین مزیت ترمزهای هیدرولیک این است دسته ترمز همیشه کارایی روز اول رو دارد در صورتی که ذر مدلهای سیمی بعد از مدتی سیم های ترمز بر اثر گرد و غبار جاده باعپ کند شدن یا سفت شدن دسته ترمز میشوند.ایرادات وارده مثل
پاره شدن شیلنگ ، از آنجا که مستحکم هستند به ندرت شاهد این امر بودیم. Gashtaclub@
حرف آخر:
حالا که در مورد انواع دوچرخه های کوهستانی و اجزای آن ها اطلاعات کسب کردید راحت تر میتوانید تصمیم به خرید دوچرخه مناسب خود بگیرید. همچنین ما شما را تشویق میکنیم که آینده خود در دوچرخه سواری کوهستانی را در نظر داشته باشید و دوچرخه ای بخرید که بتوانید با آن مهارت های خود را ارتقا ببخشید. و مطمئن شوید که دوچرخه شما به درستی اندازه شما باشد. حتی اگر یک دوچرخه تریل ۱۰ هزار دلاری بخرید ولی به درستی اندازه شما نباشد آن دوچرخه، دوچرخه ی خوبی برای شما نخواهد بود ، دقیقا مشابه انتخاب کفش با سایز پای شماست. جداول ارائه شده سایز دوچرخه با قد دوچرخه سوار توسط هر برند متفاوت است .
و در آخر سوال چند میلیون دلاری (یا شاید چند هزار دلاری): من باید انتظار پرداخت چه مقدار هزینه را داشته باشم؟ واضح است که یک جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد. پاسخ این سوال ارتباط مستقیمی با پول شما و سطح حرفه ای بودن شما دارد. اما در کل نقطه شروع قیمت یک دوچرخه Cross country بدون کمک فنر وسط از حدود ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار است در حالی که نقطه شروع قیمت یک دوچرخه تریل با شاسی کاملا فنری از حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار میباشد. البته خرید یک مدل رده بالاتر موجب بهره وری بیشتر و لذت سواری بهتر می شود .به امید یک خرید شادی آور
ترجمه ازبخش فرهنگی باشگاه دوچرخه کوهستان گشتا
www.Gashta.com
www.instagram.com/gashta_club
www.telegram.me/gashtaclub 
منبع :www.mtbr.com

۲ comments

  1. سایتتون حرف نداره …خسته ام نباشید

  2. محتوای مطالب سایتتون عالی و بی عیب و نقص هستش
    ممنونم و خسته نباشید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

13 + ده =

GASHTA
سلام آیا تمایل دارید عضو خبرنامه گشتا شوید تا آخرین اخبار برای شما ایمیل گردد .

Enter your email address:

. .