مهمترین اقدامات گشتا :شناسایی اکثر مسیرهای طبیعت گردی برای دوچرخه سواری در استان تهران و استانهای همجوار برای اولین از سال 1381 ***کسب مقام دوم کشوری در مسابقات لیگ برتر کشوری در سال 1385 ***افتتاح پایگاه اطلاع رسانی در سال 1381 برای ارتقا فرهنگ دوچرخه سواری در کشور ***تالیف و انتشار کتاب جامع تمام رنگی دوچرخه کوهستان برای اولین بار توسط گشتا

قسمت اول آموزش عکاسی از دوچرخه -روش­های پنینگ و موشن بلور

154 x served & 43 x viewed

 

اسم من تام بوله. امروز ما اومدیم به یه پیست صخره­ ای صاف در نزدیکی شهر ما. امروز می­ خوایم یه کلاس آموزشی در مورد عکاسی از ورزش­های ماجراجویانه داشته باشیم. این منطقه برای دوچرخه­ سواری کوهستان شهرت جهانی داره، اگه منظره رو تماشا کنید اینجا پر از این صخره ­های ماسه­ای و صافه. اگه نمی­دونید صخره­ی صاف چیه، در واقع یه سنگ ماسه ­ایه که تمام قسمت جنوب غربی رو مخصوصا در این منطقه پوشونده. این منطقه، برای دوچرخه­ سواری کوهستان شهرت جهانی داره، بخاطر اینکه مسیرای دوچرخه­ سواری در سرتاسر دشتی که در مقابل می­بینید کشیده شدند و یه مسیر فوق­ العاده رو تشکیل دادند. اگه دوچرخه­ سواری کوهستان و انجام می­دید حتما باید به اینجا بیاید یه مسیر کوچیک تمرینی و یه مسیر ۱۸ کیلومتری اصلی هم داره. مثه یه­جور پیست اسکی می­مونه که در وسط صحرا واقع شده و دوچرخه­سواری در این پیست واقعا هیجان­انگیزه.

خوب، بذارید یکم از تاریخ این منطقه بگم. قبلا این منطقه برای موتورسوارا ساخته شده بود، موتورسوارا به اینجا میومدن و به دنبال یه پیست بودن که یه جورایی خارج از جاده موتورسواری کنن، بخاطر همین این مسیر و ایجاد کردن. بعدم دوچرخه­ سوارا اون و پیدا کردن و امروز اینجا شاید مشهورترین مسیر دورچرخه­ سواری در کشور و شاید در دنیا باشه. هرسال هزاران نفر برای دوچرخه­ سواری به اینجا میان. ما قراره که با چندتا دوچرخه­ سوار کار کنیم. کالین از دوچرخه­ سوارای محلیه و با دوچرخش هرکاری رو می­تونه انجام بده، رندی هم قراره که توی نورپردازی و این­طور کارا بهم کمک کنه. کاری که امروز می­خوایم بکنیم اینه که از یه چیز ساده شروع کنیم و کم­کم عکاسی­های پیشرفته رو انجام بدیم. توی عکاسی از ورزش­های ماجراجویانه چندتا مسئله مطرحه. اولیش مکان عکاسیه، بودن در منطقه­ای که حس این ورزش و برانگیخته نکنه یا ربطی به این ورزش نداشته باشه خیلی جالب نمی­شه. برای عکاسی از دوچرخه­ سواری کوهستان هیچ­ جا بهتر از پیست صخره­ ای صاف اینجا نیست. هزاران زاویه­ ای مختلف وجود داره. ما صبح زود اومدیم اینجا، نور خورشید فوق­العاده زیباست، یه نور گرم و زیبا به اینجا تابیده. امروز صبح می­خوایم با نوری که در دسترسه کار کنیم. فقط با دوربین و سه­ پایه کار می­کنیم. در مورد سرعت شاتر و دیافراگم صحبت می­کنیم یکی از مسائل مهم در مورد ورزش­های ماجراجویانه، اینه که می­خواید حرکت و تثبیت کنید یا یه تصویر محو بگیرید. از زوایای مختلفی می­شه عکاسی از این ورزش و انجام داد. هرچه جلوتر می­ریم نورپردازی ساد ه ­تری انجام می­دیم. می­تونیم این کار و با یه فلش اسپیدلایت انجام بدیم یا از بست ه­های ساده و کوچیک استفاده کنیم و بعد کم­کم به نورپردازی­های پیشرفته­ تر می­رسیم. یه مسئله­ی جالب در مورد عکاسی از ورزش­های ماجراجویانه که در مورد ژانرهای دیگه کاربرد نداره اینه که ما باید تمام روز و اینجا باشیم. ما توی صحرا هستیم می­دونیم که فعلا این نور زیبا رو در اختیار داریم می­بینید که تی­شرت قرمز کالین چه درخششی پیدا کرده سایه ­ها خیلی زیبا هستن، ولی هرچی خورشید بالاتر می­ره نور آبی­تر می­شه و این مسئله پیش میاد که چطور باید تو این شرایط کار کرد. راهی هست که سر ظهر هم یه عکس خوب گرفت؟ جواب مثبته. راه­های خیلی زیادی وجود داره، فکر می­کنم مخصوصا در مورد ورزش­های ماجراجویانه کار کردن در موقع ظهر برای خیلی عکسا خیلی هم خوب درمی­آد. می­خوایم ببینیم چطور می­شه که یک خورشید ستاره­ای درست کرد. چیکار کرد که اشعه­ها از خورشید بیرون بزنن و از اون در ترکیب­بندی عکس استفاده کرد و اون و بخشی از تصویر کرد. بهتون نشون می­دیم که چطور می­شه از اسپیدلایت برای گرفتن تصویرهایی از حرکت خیلی سریع استفاده کرد. خیلی چیزا رو قراره که مورد بحث قرار بدیم. از حالتای خیلی ساده شروع می­کنیم و همین­طور وارد مفاهیم پیشرفته­تر می­شیم و نورپردازی­های بخصوصی رو انجام می­دیم.

روش­های پنینگ و موشن بلور

برای روشهای پینینگ و موشن بلور، کاری که برای شروع می­خوایم انجام بدیم کار روی چند تصویر به روش پنینگه. احتمالا تصاویر پنینگ و توی مجله­ ها دیدید. در روش پنینگ ما یه شی در حال حرکت داریم، باید سرعت شاتر مناسب و انتخاب کنیم تا بتونیم حرکت رو تا حدی تثبیت کنیم. ولی بازم می­خوایم که پس­زمینه­ی تصویر حالت محو یا موشن بلور داشته باشه. خیلیا ازم می­پرسن که سرعت شاتر درست چه سرعتیه؟ اصلا یه سرعت شاتر صحیح وجود داره یا نه؟ جواب اینه که به موضوع عکاسی شما بستگی داره، اگه یه ماشین مسابقه­ای خیلی سریع دارید که داره با سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می­کنه، اون­وقت سرعت شاترتون خیلی فرق می­کنه با وقتی­که یه دوچرخه­ سوار داریم که الزاماً با چنین سرعتی حرکت نمی­کنه. من وقتی­که می­خوام از دوچرخه­ سوار کوهستان عکاسی کنم، معمولا با یک­سی ­ام ثانیه شروع می­کنم. این­طوری شروع می­کنم چندتا تصویر می­گیرم می­بینم چطور از آب درمی­آد.بقیه روشهای پنینگ و موشن بلور در قسمت بعد توضیح داده می شود .

با ما همراه شوید
https://www.instagram.com/gashta_club/
http://t.me/gashtaclub

One comment

  1. Pingback: Tracy Glastrong

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

دو × 4 =

GASHTA
سلام آیا تمایل دارید عضو خبرنامه گشتا شوید تا آخرین اخبار برای شما ایمیل گردد .

Enter your email address:

. .